php-fusion-themes
php-fusion-themesPaździernik 22 2018 18:06:42php-fusion-themes
php-fusion-themesNawigacjaphp-fusion-themes
php-fusion-themes Brak linków php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesOnlinephp-fusion-themes
php-fusion-themes Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1,444
Najnowszy Użytkownik: Samuel
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesNa Forumphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Najnowsze Tematy
ERPPolska.pl
things you must lear...
getting string is th...
strategy home school...
give up looking to c...
Najciekawsze Tematy
Wykoty 2012 [793]
ZDJĘCIA NASZYCH KÓZ [687]
Inne zwierzęta [550]
idą mrozy. [398]
Wykoty 2013 [331]
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesOstatnie Artykułyphp-fusion-themes
php-fusion-themes Lelek kozodój –...
Wypas kóz na pastwisku
Koza śruboroga
Kozy w agroturystyce
Budowa kozy
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesBudowa kozy (terminologia zootechniczna)php-fusion-themes
php-fusion-themes
Głowa

* czoło
* uszy
* oczy
* nos i grzbiet nosa
* pyszczek
* policzki
* broda

Szyja

* kark
* podgardle
* bok szyi
* kolczyki (dzwonki)

Tułów

* Przód tułowia
o kłąb
o łopatki
o ramię
o piersi
o pachy
* środek tułowia (łącznik)
o grzbiet
o lędźwie
o ożebrowanie klatki piersiowej
o mostek
o brzuch
o podbrzusze
o słabizna
o wymię (u kozy) worek mosznowy (u kozła)
* Zad
o krzyż
o zewnętrzne guzy biodrowe
o uda
o kulsze
o pośladki
o ogon

Nogi

* Noga przednia
o podramię (napiąstek, przedramie)
o nadpęcie
o staw pęcinowy
o pęcina
o racice
o raciczki
* Noga tylna
o podudzie
o staw skokowy
o nadpęcie
o staw pęcinowy
o pęcina
o racice
o raciczki

php-fusion-themes Dodane przez koziarz13 dnia kwiecień 10 2008 19:30:400 Komentarzy ˇ 1570 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesProśba do czytelnikówphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Witam wszystkich użytkowników strony jak i gości którzy sie jeszcze nie zarejestrowali (Rejestracja jest darmowa więc naprawde warto)
W tym artykule mam prosbe do czytelników kozich stron, którzy sie interesują kozami i wygląd jak i treśc stron nie jest dla nich obojetna.
Utrzymanie i dbanie o strone jest bardzo ciężkie i pracochłonne i dlatego prosze wszystkich o przysyłane (oczywiście jesli jest to możliwe)artykułów,zdjęć czy innych żeczy związanych z tematyką kóz.
Zgury wszystkim dziękuje o przysyłanie prosze przez E-mail lub przez gadu-gadu lub też przez opcje zawartą na kozich strona (jesli jest ktos zarejestrowany.
E-mail: filip.molik@wp.pl
Gadu-Gadu: 11901880
Pozdrawiam

php-fusion-themes Dodane przez koziarz13 dnia kwiecień 10 2008 11:27:130 Komentarzy ˇ 1016 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesCeny zbóżphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Zespół ekspertów Agencji Rynku Rolnego prognozuje, że cena skupu pszenicy utrzyma się do żniw na zbliżonym poziomie. Obecnie zboże to kosztuje średnio 930-960 zł za tonę.

W czerwcu pszenica konsumpcyjna prawdopodobnie będzie kosztowała 920-960 zł/t, a we wrześniu ceny spadną do 650-700 zł/t. Szacunkowa cena żyta w czerwcu wyniesie 730-770 zł/t, a we wrześniu 520-560 zł/t. Obecnie za żyto trzeba zapłacić przeciętnie 760-770 zł/t.

Eksperci zaznaczają, że do końca sezonu (do lipca) ceny zbóż będą zależeć od sytuacji podażowo-popytowej. Będą one też w dużym stopniu zależeć od przebiegu pogody i wzrostu roślin.

Według prezesa Krajowej Federacji Producentów Zbóż (KFPZ) Zbigniewa Kaszuby, jeżeli okaże się, że warunki pogodowe są sprzyjające i zbiory zbóż będą dobre, ceny pszenicy z ubiegłorocznych zbiorów mogą nieco spaść.

Podobnie uważa dyrektor Maciej Tomaszewicz z Krajowej Izby Zbożowo-Paszowej. Jego zdaniem w Polsce rolnicy i firmy skupowe posiadają jeszcze ok. 1 - 2 mln ton zbóż, które będą chcieli sprzedać jeszcze przed żniwami, więc "nie ma powodów by ceny nadal rosły". Dodał, że poziom cen jest na tyle wysoki, że opłacalny stał się import ziarna, co ma już miejsce w rejonach przygranicznych.

W Polsce w sezonie 2007/2008 nastąpił znaczący wzrost cen zbóż w stosunku do poprzedniego roku. Według danych GUS, w lutym przeciętna cena skupu pszenicy była o 30 proc. wyższa niż w okresie najwyższej podaży (w sierpniu) i o 36 proc. wyższa niż przed rokiem. Droższa była także pszenica paszowa - o 20-26 proc. niż w sierpniu i o 30-38 proc. niż rok wcześniej.

W ocenie ekspertów ARR, dobre tegoroczne zbiory zbóż mogą spowodować spadek cen ziarna w sezonie 2008/2009 poniżej poziomu cen z sezonu 2007/2008, ale gdyby okazały się one przeciętne, to przy niskim stanie zapasów ceny mogą być wyższe niż w latach wcześniejszych.

W opinii Kaszuby, cena pszenicy po zbiorach 2008 r. będzie znacznie wyższa niż prognozuje zespół ekspertów ARR - nawet przy dobrych zbiorach. Powodem jest m.in. niski stan zapasów zbóż.

Jego zdaniem, producenci mają "wyższe oczekiwania" co do wyższego poziomu cen ziarna, a ponadto stale rosną koszty produkcji, co musi wpływać na cenę. Dlatego w tym roku raczej nie będzie możliwy interwencyjny skup zbóż po cenie 101 euro/t, gdyż cena ta nie pokrywa nawet kosztów produkcji.

Kaszuba dodał, że potwierdzają to także zawierane obecnie transakcje terminowe na hanowerskiej giełdzie na pszenicę, które opiewają na 220-230 euro/t z dostawą w lipcu.

Według Wiesława Łopaciuka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny pszenicy będą "trochę" wyższe niż w prognozie ARR, ale przy dobrych zbiorach mogą być niższe niż w tym sezonie. Łopaciuk uważa, że w sezonie 2008/2009 nie będzie interwencyjnego skupu zbóż.

Stan krajowych zapasów na początku sezonu 2007/2008 wynosił zaledwie 0,7 mln t wobec 3,7 mln t w poprzednim sezonie.

Eksperci oceniają, że krajowe zużycie ziarna w 2008 r. będzie niższe o 3 proc. niż w 2007 i wyniesie 26,3 mln t. Tegoroczne zbiory zbóż szacowane są na 25-26 mln t.

Źródło: PAP

php-fusion-themes Dodane przez koziarz13 dnia kwiecień 08 2008 13:21:350 Komentarzy ˇ 1146 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesGenetykaphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Wyjaśnie wam coś, co poniekturych chodowców kuz przerasta. No przyznam sie mnie to przesrastało do pewnego momentu, ale puźniej sama doszłam o co w tym wszystkim chodzi, ale długo dochodziłam o co w tym wszystkim chodzi.

W chowie kóz ma znaczenie tylko jedna cecha.
A znaczt ta cecha jakościowa ,to jest czy kozy i kozły czy posiadają rogi czy nie.
Koza/kozioł wyposaźona w taką broń, jak rogi, może być niebezpieczna dla ludzi i innych zwieżąt. Zwłaszcza rogi kozłów przybierają znaczne rozmiary. Z tego wzglendu chętnie utrzymuje się kozy bezrogie. (Ale ja proponuje trzymać kozy rogate mimo mojich słów pisanych w artykule). U kuz istnieje genetyczna bezrożność, ale ona jest zwionzana z wystompieniem hemafrodytyzmu (obojniactwa). Jest to niebagatelny problem hodowców kóz, gdyż większość koźląt rodzoncych się jest bezpłodna,( i moźna to tym rozpoznać że są bezrogie i są bezpłodne, mi osobiście trafiła się piękna kuzka ale były z nią same problemy zaszła w ciąże ale nie urodziła koźląt i teżnie dawała mleka była pierwiastką, zaczeło się coś z nią złego dziać i weterynasz nic nie mugł paradzić i zdechła mówiąc krótko) Można jes jedynie przeznaczyć na źeś ale tego nie popieram mimo to.Można to zaliczyć jako strate chodowlaną.
Bezrożność jest uwarunkowana przes gen dominujący (P). Jego allelem z pary jest gen recesywny (p) warunkujący warunkujący rogatość.
Kozy rogate mają więc w swym genotypie takie same recesywne geny - (pp) - i są rogate niezależnie od płci. Pod wzglendem cech płciowych są to zwierzętanormalne, a rozmnażanie miendzy sobą dają rogate potomstwo.
Kłopoty z ogojniactwem rozpoczynają się, gdy mamy do czynienia ze zwierzętami bezrogimi.
Z uwagi na założenia dzidziczne mogą to być osobniki homozygotyczne, mające parę takich samych genów warunkujących bezrożność(PP) lub heterozygotyczne, których grnotyp zawiera zarówno gen bezrożności,
jak i gen rogatości(Pp).
Bezrogie samce homozygotyczne (PP) są w ok.90% bezpłodne z powodu niedorozwoju jąder lub, kiedy organizm jest normalnie rozwinięty, niedrożności (przewężenia) nasieniowodów. Bezpłodność tych drugich stwierdza się dopiero, gdy po przeznaczeniu ich do rozpłodu nie otrzymuje się potomstwa.
Bezrogie homozygotyczne samice (PP) mają zmieniony przedewszystkim wygląd nażądów rodnych.
PS; Przepraszam wszystkich ale dalszą część artykułu dopisze niedługo. Zapraszam także na łamy naszego forum, pozdro.
Autor-Monika


php-fusion-themes Dodane przez koziarz13 dnia marzec 30 2008 10:21:492 Komentarzy ˇ 1439 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesZasady zaopatrywania sie w kolczykiphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Zasady zaopatrywania się w kolczyki

Kolczyki do oznakowania bydła, owiec i kóz można zakupić z wyprzedzeniem, jeszcze zanim zwierzęta pojawią się w stadzie. Na wniosek posiadacza zwierząt, kierownik biura powiatowego ARiMR przydziela pulę numerów identyfikacyjnych zwierząt gospodarskich, którymi będą oznakowane zwierzęta. Wniosek o przydzielenie puli numerów jest dostępny w każdym biurze powiatowym ARiMR. Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego nabywa kolczyki z przydzielonymi numerami identyfikacyjnymi zwierząt gospodarskich od dostawcy, znajdującego się na liście prowadzonej przez Agencję. Lista dostawców wraz z cennikami kolczyków dostępne są w biurze powiatowym ARiMR. Zamówienie na kolczyki można złożyć bezpośrednio u dostawcy lub za pośrednictwem biura na formularzu udostępnionym przez Agencję.

Podobne zasady obowiązują w przypadku zamawiania kolczyków dla świń z tym, że są one znakowane numerem siedziby stada.

Owce i kozy urodzone po 1 stycznia 2008 roku powinny być oznakowane dwoma kolczykami. Na wniosku o przydzielenie puli numerów posiadacz musi zaznaczyć, czy oznakuje zwierzęta dwoma zwykłymi kolczykami, czy też kolczykiem zwykłym oraz kolczykiem z elektronicznym identyfikatorem (dla zwierząt przeznaczonych na sprzedaż do krajów członkowskich UE).


php-fusion-themes Dodane przez koziarz13 dnia marzec 29 2008 11:23:010 Komentarzy ˇ 1108 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesRejestracja zwierzątphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych (tj. bydła, owiec, kóz i świń). Na tej podstawie utworzony został System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.

Od momentu rozpoczęcia przez ARiMR rejestracji posiadaczy zwierząt w 2003 r. oraz podmiotów zajmujących się ubojem i unieszkodliwianiem zwłok zwierzęcych, do Centralnej Bazie Danych IRZ wprowadzono do 24 grudnia 2007 r. informacje dotyczące:

1 223 355 siedzib stad,

1 828 rzeźni,

30 miejsc unieszkodliwiania zwłok zwierzęcych.

W dniu 24 grudnia 2007 r. w systemie IRZ zarejestrowanych było:

6 429 844 szt. bydła o statusie „żyje”,

312 819 szt. owiec o statusie „żyje”,

40 368 szt. kóz o statusie „żyje”.

Głównym celem Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt jest ujednolicenie identyfikacji zwierząt. System jest wykorzystywany w szczególności do ustalenia miejsc pobytu i przemieszczeń zwierząt.

System IRZ pozwala też na:

*

zapewnienie bezpieczeństwa żywności zgodnie z wymogami Unii Europejskiej;
*

uzyskanie pełnego dostępu do rynku produktów pochodzenia zwierzęcego innych państw członkowskich UE;
*

wspieranie służb hodowlanych.

Na system IRZ, obejmujący bydło, owce, kozy oraz świnie składają się następujące elementy:

*

Rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stada tych zwierząt (Centralna Baza Danych),
*

Znaki identyfikacyjne: kolczyki (bydło, owce, kozy i świnie) lub tatuaż (owce i świnie),
*

Paszporty bydła,
*

Księgi rejestracji prowadzone przez posiadacza w siedzibie stada odrębnie dla poszczególnych gatunków zwierząt,
*

Dokumentacja przewozowa (w przypadku owiec i kóz)

php-fusion-themes Dodane przez koziarz13 dnia marzec 29 2008 11:03:020 Komentarzy ˇ 1099 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesPrzekarmienie(Przepełnienie żwacza)php-fusion-themes
php-fusion-themes
Przeładowanie żwacza u kóz zdarza sie dośc często.Zwierzeta niedostatecznie karmione podczas zimi,po wypędzeniu na pastwisko jedzą łapczywie i wskutek tego chorują.Może to nastąpić po zbyt obfitym nakarmieniu i napojeniu,po podaniu karmy pęczniejącej naprzykład wyki.
OBJAWY CHOROBY:Zwierze nie je,przestaje przeżywać,garbi sie,stęka,oddycha z trudnościa(oddech jest przyspieszony).Przeważnie leży.Brzuch jest powiękrzony szczegulnie z lewej strony w okolicy dołu głodowego.Ściana brzucha przy przeładowaniu żwacza nie jest napięta,lecz ciastkowata;po naciśnięciu dołu głodowego powstaje zazwyczaj wolno wypełniający sie dolek,co jest typowym objawem przeładowania żwacza,które tym sie właśnie rózni od wzdęcia.Zwierze nie oddaje kału.Jeżeli przeładowanie żwacza było niewielkie po 2-3 dniach zwierze wyzdrowieje,natomiast silne przeładowanie może spowodować śmierć zwierzęcia.
POSTĘPOWANIE:Przez 1-2 dni nie karmić zwierzęcia,tylko poić czystą wodą.Co 1-2 godziny ostrożnie masować żwacz i równomiernie go ugniatać pięśćą.Na przeczyszczenie daje sie zwierzęciu roztwór soli glauberskiej(5dkg.soli na1/2 litra wody).Jeżeli nie ma poprawy należy poradzić sie lekarza weterynaryjnego.
ZAPOBIEGANIE:Najważniejsze jest regularne i umiarkowane karmienie.

php-fusion-themes Dodane przez koziarz13 dnia marzec 25 2008 14:42:080 Komentarzy ˇ 1114 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesSzczotkowanie kózphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Najczęściej kozy można spotkać z sierścią krótką latem,natomiast zimą przy skórze pojawia się puch,który chroni kozę przed mrozem.Na piękny wygląd koziej sierści wpływa wiele rzeczy:chociażby żywienie czy sucha ściółka.Jak powinna więc wyglądać prawidłowo sierść danej kozy ma też znaczenie jakiej jest rasy.Szczotkuje się kozy najczęściej wiosną,by kozę oczyścić z zimowego puchu.Same też kozy ocierają się o płoty aby pozbyć się zimowej okrywy.Wtedy to właśnie kozy nie wyglądają zbyt ciekawie,są jakby obklejone watą, i właśnie szczotkowanie zapewni im ładny wygląd.W pozostałych porach roku szczotkowanie pomaga oczyścić sierść z różnych zanieczyszczeń.Przed dojeniem też warto wyszczotkować kozę ,by resztki siana nie wpadały do naczynia z mlekiem.Do szczotkowania kóz używajmy specjalnego zgrzebła, które można już zakupić.

Podsumuwując

Kozy należy czesać przeważnie wiosną kiedy gubią zimowy puch ale niezaszkodzi także czesanie kóz latem,jesienią czy zimą.

php-fusion-themes Dodane przez koziarz13 dnia marzec 25 2008 10:08:570 Komentarzy ˇ 1131 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesChoroby kózphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Choroby kóz
-Zatwardzenie
-Zadławienie
-Wzdęcie
Pasożyty przewodu pokarmowego
Kokcydioza
Zapalenie płuc
-Zapalenie wymienia (mastitis)
-Wszy, wszoły
-Pryszczyca
-Niebieski język
-Zapalenie wymienia (mastitis)
-Pomór małych przeżuwaczy
-Gorączak Doliny Rift
-Pryszczyca
-Ospa
-Gorączka Q
-Bruceloza
-Gruźlica
-Wąglik
-Zaraza płucna
-Gruczolakowatość płuc
-Zapalenie stawów
-Kulawka
-Białaczka
-Wścieklizna
-Aujeszky
-Pseudotuberkuloza
-Niesztowica
-Tężec
-Salmoneloza
-Toksoplazmoza
-Zakaźna bezmleczność
-Szelestnica
-Brodawczyca
-Robaczyca płuc
-Świerzb
-Zatrucia

php-fusion-themes Dodane przez koziarz13 dnia marzec 24 2008 10:07:400 Komentarzy ˇ 1213 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesRodzaje paszphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Czasami hodowcy kóz na forum lub w innych miejscach używają określeń takich jak:
-Pasze treściwe
-Pasze objętościowe(suche,mokre)
Ale czy naprawde wiemy co te nazwy znaczą.
Pasze dzielimy na:
Ze względu na koncentrację składników odżywczych:
• Pasze treściwe-zawierają w 1 kg paszy, co najmniej 0,8 jednostek owsianych (ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych, otręby pszenne, śruty poekstrakcyjne, mączki pochodzenia zwierzęcego, mieszanki przemysłowe, susze z roślin motylkowych)
• Pasze objętościowe soczyste-zawierają w 1 kg poniżej 0,8 jednostek owsianych i powyżej40% wody (zielonki, kiszonki, okopowe, produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego)
• Pasze objętościowe suche- zawierają w 1 kg paszy poniżej 0,8 jednostek owsianych, poniżej 40% wody i ponad 19% włókna (siano, plewy, słomy)
• Syntetyczne związki i dodatki paszowe- mocznik, polfamiksy, probiotyki, dodatki mineralno witaminowe.
Ze względu na pochodzenie:
• Roślinne
• Zwierzęce
• Syntetyczne.
Ze względu na zawartość białka:
• Wysokobiałkowe
• Niskobiałkowe.
Charakterystyka pasz

Pasze pochodzenia roślinnego

Pszenica –zawiera najwięcej białka wśród zbóż(60-80 g/kg), 0.98 j.o, jest mlekopędna, ze względu na wysoką cenę stosowana jako komponent mieszanek paszowych.
Jęczmień –zawiera 1,3 j.o, jest komponentem mieszanek paszowych, szczególnie polecany do skarmiania trzody chlewnej, ponieważ wpływa na twardość słoniny.
Owies –typowa pasza dla koni, zawiera ok. 5% tłuszczu, 1 j.o i dużo błonnika.
Żyto –najmniej odpowiednie zboże w żywieniu, powoduje powstawanie ciał kleistych w jelicie, pogarsza trawienie.
Kukurydza – zawiera ok.5% tłuszczu, ok. 80g/kg białka, jest paszą energetyczną, stosowana jako dodatek do pasz treściwych, najlepsza w żywieniu drobiu.

Wszystkie ziarna po omłocie wymagają 3 tygodni wypocenia. Świeże ziarna powodują wzdęcia. Najlepiej, jeśli mają ok. 17% wody.
Nasiona roślin strączkowych:
• Bobik- 230 g. białka, 1,1 j.o
• Fasola- 140 g. białka, 1 j.o
• Groch, peluszka-ok.200 g. białka, 1,2 j.o
• Soja-20% tłuszczu, 260 g. białka.
Mogą stanowić ok. 20% mieszanki treściwej, muszą być ześrubowane lub wcześniej namoczone. Działają wzdymająco a ich białko jest niepełnowartościowe.

Produkty uboczne przemysłu rolno spożywczego

• Wysłodki buraczane świeże- należą do pasz objętościowych soczystych, nadają się w żywieniu bydła, głównie opasów, stosuje się ich kiszenie lub suszenie, są ubogie w składniki pokarmowe
• Wysłodki suszone- są paszą treściwą i zawierają 0,8 j.o, są stosowane w żywieniu bydła szczególnie w okresie letnim jako dodatek do młodego pastwiska
• Melasa- zawiera ok. 50% cukru i ok. 80% suchej masy, podajemy rozcieńczoną z wodą w stosunku1:4 polewając sieczkę, stosowana w żywieniu koni, może też być dodawana do innych pasz lub zakiszanej masy.

Produkty uboczne zgożelni i browarów

• Wywar- zawiera dużo wody (94%), niewielką ilość związków azotowych i kwasów organicznych, stosowany w żywieniu krów mlecznych i opasów w ilości 40 kg świeżego, ciepłego wywaru
• Młóto (słodziny)- produkt uzyskiwany przy produkcji piwa, pozostałość z nie przefermentowanego jęczmienia, stosowany dla krów, zawiera ok. 4% białka
• Kiełki słodowe- pasza energetyczna pozyskiwana przy wyrobie piwa, zawiera 17-30% białka, stosowana w mieszankach dla wszystkich zwierząt
• Drożdże pastewne- zawierają ponad 50% białka, 1,2 j.o, bogate w witaminy B i H, są doskonałym dodatkiem do pasz treściwych dla młodych zwierząt.

Produkty uboczne młynów i krochmalni

• Otręby pszenne- są paszą mlekopędną, należą do pasz treściwych i działają dietetycznie, wartość energetyczna ok.1 j.o, skarmiać 2-3 kg dziennie
• Otręby żytnie- zawierają mniej białka, są mniej smaczne, zadajemy dla trzody
• Wycierka ziemniaczana (pulpa) – zawiera włókno surowe, resztki skrobi i związków mineralnych, uzyskiwana po wypłukaniu skrobi z ziemniaka, stosowana w żywieniu bydła

Produkty uboczne olejarni

• Makuchy- pozostałość po wytłoczeniu oleju, zawierają 6-12% tłuszczu
• Ekspelery- uzyskiwane przez tłoczenie oleju w prasach ślimakowych, zawierają 5% tłuszczu
• Śruty poekstrakcyjne- są paszami wysokobiałkowymi (20-55%), są komponentem mieszanek przemysłowych, stosowane w żywieniu bydła, wartość energetyczna dobra, mogą być śruty: sojowa, arachidowa, słonecznikowa, kokosowa, lniana, palmowa, rzepakowa, bawełniana, makowa i konopna.
Produkty uboczne mleczarni


• Maślanka- jest produktem ubocznym przy wyrobie masła, wartością pokarmową zbliżona do mleka odtłuszczonego
• Mleko odtłuszczone (chude)- stosujemy świeże albo kwaśne, w chowie zwierząt młodych i trzody chlewnej w ilości 2-3 l dziennie
• Serwatka- produkt uboczny przy wyrobie serów, zawiera 7% suchej masy, laktoalbuminy i laktoglobuliny w sumie 1%, działa dietetycznie, stosowana w żywieniu tuczu.

Pasze pochodzenia zwierzęcego


Mączki zwierzęce (z krwi, mięsno-kostne, rybne) są paszami wysokobiałkowymi (do 80% białka),nadają się do uzupełnienia białka roślinnego w dawkach. Trzoda i drób potrzebują najwięcej białka zwierzęcego, ale nie można mączek podawać więcej, niż 10%, ponieważ są bardzo słone.

Przemysłowe mieszanki paszowe

Przemysłowe mieszanki paszowe ułatwiają zbilansowanie podstawowych składników pokarmowych w dawkach dla zwierząt.

Rodzaje mieszanek przemysłowych:
• Uzupełniające- służą jako dodatek do pasz gospodarskich
• Pełnoporcjowe- zawierają wszystkie składniki odżywcze dla poszczególnych zwierząt, jako wyłączne pasze dla pewnych grup zwierząt
• Koncentraty białkowe-skoncentrowane duże ilości białka, w ich skład wchodzą mączki rybne, mięsno-kostne, krwi, śruty poekstrakcyjne, drożdże pastewne, składniki mineralne i polfamiksy
• Dodatki witaminowo-mineralne
• Syntetyczne związki niebiałkowe i stymulatory wzrostu
zrudło=wikipedia.pl , sciąga.plphp-fusion-themes Dodane przez koziarz13 dnia marzec 23 2008 13:36:240 Komentarzy ˇ 2064 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesDój ręcznyphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Stado kilku kóz może zaopatrzyć rodzinę, przyjaciół a nawet kilku klientów w kozie mleko oraz jego wyroby. Powszechne jest jednak uprzedzenie do koziego mleka. Żeby przeciwdziałać złym opiniom trzeba dbać o jego dobrą jakość. W tym celu sporo uwagi należy poświęcić pomieszczeniu w których przybywają zwierzęta a zwłaszcza miejscu dojenia.Brud i smród.

Brud podczas odpoczynku kozy potrafi przedostać się przez malutkie otwory strzyków do mleka dlatego zapobiegawczo należy używać przedzdajacza. Zapachy w miejscu dojenia są wchłaniane przez mleko. Podobnie jest gdy trzymamy je w lodówce z innymi wyrobami. Na zapach w koziarni może mieć wpływ obecność samca. Jego zwyczaje i upodobania mogą być trudne do zrozumienia dla człowieka. Często stare capy są źródłem brzydkiego zapachu. Osobiście nigdy nie miałem tego problemu ale też nie trzymałem kozła starszego niż 2 lata. Spotkałem się też ze stwierdzeniem że obecność samca powoduje wydzielanie hormonów u kóz które przedostając się do mleka pogarszają jego smak. Trudno mi ocenić wiarogodność takiej teorii ale warto o niej wiedzieć i pamiętać. Jeśli ktoś będzie miał problem ze smakiem i zapachem mleka może spróbować oddzielić lub usunąć ze stada kozła. Na smak ma też wpływ pokarm. Panuje przekonanie że kapusta jest niewskazana dla kóz właśnie z tego powodu.

Czyścimy, masujemy,

Podczas dojenia zaleca się zakładanie gumowych, jednorazowych rękawiczek. Ponieważ kozy są czystymi zwierzętami więc w praktyce prawie nikt tego nie robi. Obmycie wymienia, strzyków i osuszenie przez wytarcie suchą ściereczką jest jednocześnie wstępnym masażem. Pierwsze krople zdajamy do zdajadacza (jakiekolwiek naczynie przeznaczone tylko do tego celu). Zabieg ten jest zalecany z uwagi na możliwe zabrudzenie kanalików w strzyku i przedostanie się drobnoustrojów w głąb. Pierwsze mleko więc czyści wejście (lub ujście) strzyków. Następnie przystępujemy do dojenia właściwego.

Doimy, masujemy i ponownie doimy.

Po pierwszym dojeniu wydaje się że więcej mleka już nie ma. W rzeczywistości należy wymiona wymasować i zdoić ponownie. Możemy się zdziwić ile jeszcze spłynie mleka i w dodatku jest ono najcenniejsze, prawie śmietana. Na zakończenie ponownie wycieramy wymiona tak by były suche. Resztki mleka na zewnątrz wymion są pożywką nie tylko dla much ale też dla bardzo wielu bakterii chorobotwórczych. W celu wytarcia wymion warto przygotować tyle ściereczek ile jest kóz. Chodzi o to żeby w razie choroby bakterie nie przenosiły się na inną kozę. Jeśli zauważymy skaleczenie na wymieniu powinniśmy jak najszybciej je odkazić żeby uniknąć zakażenia.

Dój kozy podobnie jak krowy odbywa się z boku zwierzęcia.

Zapalenie wymienia jest powszechnie znanym problemem z którym spotkał się każdy prawie hodowca. Specjaliści zalecają rutynowe badania raz w miesiącu dla każdego zwierzęcia osobno. W okresie zimowym trzeba pamiętać żeby nie dopuścić do zmrożenia końcówek strzyków.

php-fusion-themes Dodane przez koziarz13 dnia marzec 22 2008 14:13:070 Komentarzy ˇ 1560 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
Strona 2 z 3 < 1 2 3 >
php-fusion-themesLogowaniephp-fusion-themes
php-fusion-themes
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesAnkietaphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Jak oceniacie strone????

Słaba

LEpiej zamknąc

Dobra

Bardzo dobra

Znakomita

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesShoutboxphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Milosz 111
20 kwiecień 2018 12:50
Cześć pytanie moja koza jest już 7 dni po terminie. Pytanie dlaczego niechce sie okocic.

AngelVek
12 luty 2018 21:47
mdbxngz http://www.gimmeshelter.e
s/hermes-belt-ebay-522.ht
ml http://www.enclavecreativ
o.es/hermes-glycine-toolb
ox-110.php http://www.hdr-org.de/547
-omega-automatic-geneve-d<


Corpop78
29 listopad 2017 16:57
[url=http://www.imieiviag
gi.info/fungalor-como-fun
ciona-opinion-comentarios
-precios-donde-comprar-ef
ectos-secundarios-dosis-f
armacia-la-composicion-de
-la.php]fungalor dĂłnde co


Corpot81
29 listopad 2017 16:56
[url=http://www.tantra-mo
tel.eu/gh-balance-como-fu
nciona-opinion-comentario
s-precios-donde-comprar-e
fectos-secundarios-dosis-
farmacia-la-composicion-d
e-la.php]gh balance precio


RobertWhate
28 listopad 2017 07:43
Bezpieczna Gielda kryptowalut https://goo.gl/Q2MnMQ

Corpoj85
10 listopad 2017 17:54
[url=http://www.irschenbe
rger-theater.de/gaestebuc
h/redirect.php?LOCATION=h
ttp://corpo-sano-it.info/
maxatin-come-funziona-par
ere-recensioni-prezzo-dov
e-comprare-effetti-collat<


Corpog46
10 listopad 2017 16:31
[url=http://www.cqumzh.cn
/uchome/link.php?url=http
://corpo-sano-it.info/dri
velan-ultra-come-funziona
-parere-recensioni-prezzo
-dove-comprare-effetti-co
llaterali-dosaggio-farmac<


Louiseffok
23 październik 2017 23:20
Witajcie tu Karol.Mam 41 lata.Moje aktualne miejsce zamieszkania to Zwierzyniec.Moja mania to moda a takze ksiazki. Sprawdz http://autoreestr.ru/user
/RhysSholl83153/ http://bridge-clips.net/u

Antoniokew
20 październik 2017 04:21
[url=https://mp3pobierz.t
umblr.com/]wyszukiwarka mp3[/url] pobierz muzyke z youtube online na https://mp3pobierz.pl


Merlinchift
18 sierpień 2017 00:39
[url=http://www.or-design
.fr/mizuno-chaussure-runn
ing-wave-crusader-8-femme
-606.html]Mizuno Chaussure Running Wave Crusader 8 Femme[/url] Don't enable your teen or you to ultimately


Archiwum
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themes

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl