Genetyka i problemy z bezpłodnością u kóz
Dodane przez koziarz13 dnia Styczeń 31 2009 10:06:02
   Do nie dawna przy doborze kóz do rozrodu preferowano zwierzęta bez rogie jako sprawiające mniej kłopotów w utrzymaniu i ogólnie spokojniejsze. Dopiero około roku 1945 pojawiły się doniesienia o związku genetycznym miedzy płodnością a posiadaniem rogów u tych zwierząt.

Okazuje sie że hodowla zwierząt genetycznie bez rożnych jest niemożliwa gdyż gen odpowiadający za bez rożność powoduje wystąpienie u kozy cech obojniactwa i w efekcie obojniactwa zwierzęcia.

Trzeba jednak zaznaczyć że problemy nie dotyczą tylko zwierząt homozygotycznych tzn. takich które odziedziczyły gen bez roznosci po obojgu rodzicach. Ponieważ jednak jest to gen dominujący występuje spory odstetek kóz płodnych nie posiadających rogów.Dzieje sie tak kiedy mamy doczynienia z heterozygotami tzn. tylko jesli połowa genu jest bez roznego. Takie zwierzęta mozna łatwo rozpoznac, chociarz nie wykrztałcaja prawdziwych rogów,ale tworzą się u nich dosc duze wzgórki kostne w ich miejsce,

Profilaktycznie więc lepiej jest utzrymywac w hodowli kóz rogatych gdyż pozwala to unikac problemów rozpłodowych. W duzych stadach preferowane jest wtedy usuwanie rogów w bardzo młodym wieku. Poniewaz jednak jest to zabieg bardzo bolesny dla zwierzęcia w swojej hodowli nie praktykuje tego woląc zapobiegac problemom rogatych kóz.
Marek M